• Հասանելի բացառապես միայն Patrol V6T Platinum, Patrol PRO-4X և Patrol NISMO տարբերակներում՝ համակարգը բարձրացնում է հարմարավետությունը, անցանելիությունը և առօրյա գործնականությունը
Դուբայ, ԱՄԷ (18 նոյեմբերի, 2025 թ.) – Nissan-ը հերթական անգամ բարձրացնում է կատարելության և հնարավորությունների նշաձողը՝ ներկայացնելով նոր ադապտիվ օդային կախոցի համակարգը՝ Intelligent Dynamic Damping (e-Damper տեխնոլոգիա) լուծմամբ, բոլորովին նոր Patrol մոդելի վրա։ Այս առաջադեմ համակարգը, որը հասանելի է բացառապես առաջատար Patrol V6T Platinum, Patrol PRO-4X և Patrol NISMO տարբերակներում, շարունակելով Patrol-ի ինժեներական գերազանցության հարուստ ժառանգությունը, ապահովում է հստակ առավելություններ, որոնք բարձրացնում են հարմարավետությունը, անցանելիությունը, գործնականությունը, արդյունավետությունն ու վարորդի վստահությունը յուրաքանչյուր երթի ժամանակ։
Այս զարգացման հիմքում Patrol-ի կախոցի առաջամարտիկ ժառանգությունն է։ Տասնամյակներ շարունակ Patrol-ը հայտնի է իր անկախ քառանիվ կախոցով, որը հաջողությամբ համատեղում է հարմարավետ երթևեկությունն ու բարձր արտաճանապարհային հնարավորությունները։ Այս արդեն վստահելի համակարգը այժմ համալրվել է երկու կարևոր նորարարությամբ։ Առաջինը e-Damper տեխնոլոգիան է, որը իրական ժամանակում վերահսկում և նվազեցնում է ցնցումները՝ ապահովելով ավելի հարթ ընթացք։ Երկրորդը Ադապտիվ օդային կախոցի համակարգն է, որը հնարավորություն է տալիս փոխել մեքենայի բարձրությունը՝ կախված ճանապարհային պայմաններից և վարորդի կարիքներից։ Պահպանելով յուրաքանչյուր անիվի անկախ աշխատանքը՝ այս երկու տեխնոլոգիաների համադրությունը դարձնում է վարումը ավելի կայուն ու կանխատեսելի՝ ընդլայնելով Patrol-ի հնարավորությունները թե՛ քաղաքային ճանապարհներին, թե՛ ամենաբարդ արտաճանապարհային պայմաններում։
Մերձավոր Արևելքում ավելի քան յոթ տասնամյակ պատմություն ունեցող Patrol-ը շարունակում է մարմնավորել ուժը, հեղինակությունն ու նպատակասլացությունը։ Նրա հզոր 3.5 լիտրանոց V6 twin-turbo շարժիչը ապահովում է անմիջական քաշող ուժ, արագ արձագանք և վստահ կատարողականություն ցանկացած պայմաններում։ Նոր հարմարվող օդային կախոցը՝ e-Damper տեխնոլոգիայով, իրական ժամանակում ճշգրտորեն հարմարվում է ճանապարհի պայմաններին՝ ապահովելով դինամիկ, բայց միաժամանակ բացառիկ հարմարավետ վարում։ Ամրացված նոր շասսիի և 9-աստիճան ավտոմատ փոխանցման տուփի հետ համատեղ այս համակարգը ստեղծում է ավելի հարթ, ավելի լուռ և հավասարակշռված վարորդական փորձ՝ քաղաքում, մայրուղիներում և ամենաբարդ արտաճանապարհային երթուղիներում։
Nissan Middle East-ի, Սաուդյան Արաբիայի և ԱՊՀ երկրների փոխնախագահ և նախագահ Թիերի Սաբբաղը նշել է․
«Adaptive Air Suspension համակարգի ներդրումը Patrol-ի զարգացման գործում կարևոր փուլ է։ Այն արտացոլում է Nissan-ի խորքային ըմբռնումը Մերձավոր Արևելքի վարորդների սպասելիքների վերաբերյալ՝ միավորելով Patrol-ի հանրահայտ դիմացկունությունը հարմարավետության և կառավարելիության նոր մակարդակների հետ։ Անապատային և քաղաքային պայմաններում իրականացված լայնածավալ փորձարկումների արդյունքում մենք հպարտ ենք ներկայացնել Patrol, որը մինչ օրս ամենաամբողջական, առավել անցանելի և բազմակողմանի տարբերակն է»։
Նորարարության հիմքում իրական ժամանակում հարմարվող համակարգն է, որը Patrol-ի վարումը դարձնում է ավելի վստահ և հարմարավետ՝ առաջարկելով հինգ հիմնական առավելություն:
1. Գերազանց հարմարավետություն և կայունություն. e-Damper խելացի համակարգը մշտապես հարմարեցնում է կախոցի աշխատանքը՝ ըստ ճանապարհի և արագության՝ նվազեցնելով թափքի թեքումները և ցնցումները։ Արդյունքում ապահովվում է հարթ և կայուն ընթացք՝ նվազեցնելով վարորդի հոգնածությունը և առաջարկելով սեդաններին բնորոշ հարմարավետություն՝ առանց զիջելու Patrol-ի ուժեղ բնույթը։
2. Ավելի մեծ վստահություն արտաճանապարհային պայմաններում. Off-Road ռեժիմում համակարգը բարձրացնում է մեքենայի բարձրությունը մոտ 50 մմ-ով, բարելավելով մոտեցման, միջանկյալ և հեռացման անկյունները։ Սա ապահովում է բացառիկ վերահսկում և վստահություն բարդ տեղանքում՝ համալրված վեց ընտրովի վարորդական ռեժիմներով՝ Standard, Sand, Rock, Mud, Eco և Sport։
3. Ճանապարհային արդյունավետության և վերահսկման բարելավում. Բարձր արագությունների դեպքում Patrol-ը ավտոմատ կերպով իջեցնում է բարձրությունը Aero Mode ռեժիմում՝ բարելավելով աէրոդինամիկան, կայունությունն ու վառելիքի արդյունավետությունը՝ ապահովելով հանգիստ և վստահ երթևեկություն մայրուղիներում։
4. Առօրյա գործնականություն և հարմարավետություն. Կանգառի ժամանակ մեքենան ավտոմատ կերպով իջեցնում է բարձրությունը՝ հեշտացնելով նստելն ու իջնելը, ինչպես նաև բեռնախցիկի օգտագործումը, ինչը հատկապես հարմար է ընտանիքների և ամենօրյա օգտագործման համար։
5. Հարմարվող բարձրություն՝ անվտանգ և վստահ վարելու համար. Համակարգը խելացիորեն կառավարում է բարձրությունը՝ կախված արագությունից և պայմաններից՝ ապահովելով հարմարավետության, կայունության և անվտանգության օպտիմալ հավասարակշռություն թե՛ բարձր արագությունների, թե՛ անհարթ ճանապարհների դեպքում։
Լրացուցիչ առավելություն է այն, որ նոր կախոցը ներդաշնակ աշխատում է Patrol-ի առաջադեմ տեսախցիկային համակարգերի հետ, այդ թվում՝ Panorama View և Invisible Hood View լուծումների, ապահովելով վարորդին բացառիկ տեսանելիություն և ճշգրտություն ինչպես ճանապարհին, այնպես էլ դրանից դուրս։
Adaptive Air Suspension համակարգի ներդրումը վերահաստատում է Nissan-ի հանձնառությունը Մերձավոր Արևելքի համար ստեղծված ինժեներական նորարարություններին՝ ապահովելով, որ Patrol-ը շարունակի մնալ տարածաշրջանի ամենավստահելի և բազմակողմանի պրեմիում խոշոր ամենագնացը նաև գալիք սերունդների համար։
Patrol V6T ամբողջական շարքը՝ ներառյալ շքեղ Platinum-ը, PRO-4X-ը և ավտոսպորտից ներշնչված, հատուկ կարգավորված NISMO-ն, նոր Adaptive Air Suspension համակարգով արդեն հասանելի է Nissan-ի գործընկեր ցանցում՝ ԱՄԷ-ում, Սաուդյան Արաբիայում և ամբողջ տարածաշրջանում։
Nissan Motor Co., Ltd.-ի մասին
Nissan-ը համաշխարհային ավտոարտադրող է, որը շուկա է հանում ավտոմեքենաների ամբողջական տեսականի Nissan և INFINITI բրենդների ներքո։ Ընկերության գլոբալ կենտրոնակայանը գտնվում է Յոկոհամայում (Ճապոնիա) և ղեկավարում է գործունեությունը չորս տարածաշրջաններում՝ Ճապոնիա-ԱՍԵԱՆ, Չինաստան, Ամերիկա և AMIEO (Աֆրիկա, Մերձավոր Արևելք, Հնդկաստան, Եվրոպա և Օվկիանիա)։
Ապրանքների, ծառայությունների և կայուն շարժունակության նկատմամբ մեր հանձնառության մասին ավելին իմանալու համար այցելեք Nissan AMI։ Հետևեք մեզ Facebook-ում, Instagram-ում, Twitter-ում և LinkedIn-ում, ինչպես նաև դիտեք մեր վերջին տեսանյութերը YouTube-ում։

LATEST NEWS Nissan Debuts Adaptive Air Suspension on all-new Patrol in the Middle East for a More Advanced and Confident Drive
18 November 2025
Available exclusively on the Patrol V6T Platinum, Patrol PRO-4X, and Patrol NISMO, the system enhances everyday practicality, capability and practicality
Dubai, UAE (18 November 2025) – Nissan has taken refinement and capability to newheights with the introduction of the new Adaptive Air Suspension with Intelligent DynamicDamping (e-Damper technology) on the all-new Patrol. Available exclusively on the flagshipPatrol V6T Platinum, Patrol PRO-4X, and Patrol NISMO, this advanced system builds on thePatrol’s legacy of engineering excellence to deliver distinct benefits that elevate comfort,capability, practicality, efficiency, and driver confidence on every drive.
At the heart of this evolution lies the Patrol’s pioneering suspension heritage. The Patrol haslong been a trailblazer in adopting four-wheel independent suspension, setting it apart withan exceptional balance between refinement and off-road capability. This trusted foundation iselevated by two advancements: new e-Damper technology for continuous, real-time damping,and new Adaptive Air Suspension for adjustable ride height, comfort, and enhanced off-roadperformance. Maintaining the independent per-wheel setup, this seamless merger ofIntelligent Dynamic Damping and Adaptive Air Suspension creates a more responsive, stabledrive, greatly expanding the Patrol’s bandwidth from city comfort to desert mastery.
Building on more than seven decades of heritage in the Middle East, the all-new Patrolcontinues to represent strength, prestige, and purpose. Its powerful 3.5L V6 twin-turboengine delivers instant torque, responsiveness and confident performance across everyterrain. In parallel, the adaptive air Suspension with e-Damper technology mirrors thisprecision through intelligent real-time adjustments, ensuring a drive that is both dynamic andremarkably comfortable. Together with a new reinforced chassis and 9-speed automatictransmission, the system delivers a smoother, quieter and more composed experiencewhether navigating city streets, highways or off-road tacks.
Thierry Sabbagh, Divisional Vice President and President, Middle East, KSA, CIS –Nissan and INFINITI, said: “The introduction of Adaptive Air Suspension marks a majormilestone in the Patrol’s evolution. It reflects Nissan’s deep understanding of how drivers inthe Middle East expect their vehicles to perform, combining the Patrol’s renowned toughnesswith new levels of comfort and control. After extensive testing across desert and urbanconditions, we’re proud to deliver a Patrol that is more refined, capable, and versatile thanever before.”
At the core of this innovation is real-time adaptive control, delivering five key benefits thattransform how the Patrol drives and feels:
- Superior Ride Comfort and Stability: The intelligent e-Damper system continuouslyadjusts damping based on terrain and speed, minimizing body roll and vibration. Thisensures a flatter, more stable ride and reduces driver fatigue, achieving sedan-likecomfort without compromising the Patrol’s ruggedness.
- Enhanced Off-Road Confidence: In Off-Road Mode, the system raises the vehicleby approximately 50mm, improving approach, breakover, and departure angles. Thisprovides unmatched control and confidence across challenging landscapes,complemented by six selectable drive modes: Standard, Sand, Rock, Mud, Eco, and Sport.
- Improved On-Road Efficiency and Control: At higher speeds, the Patrolautomatically lowers in Aero Mode to enhance aerodynamics and stability, improvingfuel efficiency and offering smooth, confident highway performance.
- Everyday Practicality and Convenience: For daily use, the vehicle automaticallylowers its height when parked, making entry, exit, and luggage loading easier - athoughtful feature that enhances comfort for families and daily commuters alike.
- Adaptive Height for Confident and Safe Driving: The system intelligently managesride height based on speed and driving conditions, ensuring optimum balance betweencomfort, stability, and safety, delivering confidence whether cruising at high speeds ortackling uneven terrain.
As an added value, the new suspension system works in harmony with the Patrol’s advancedcamera technologies, including Panorama View and Invisible Hood View, giving driversexceptional visibility and precision both on and off the road.
The introduction of Adaptive Air Suspension reaffirms Nissan’s commitment to engineeringinnovation designed for the Middle East, ensuring the Patrol remains the region’s most trustedand versatile large premium SUV for generations to come.
The complete Patrol V6T line-up, including the Platinum, adventure-ready PRO-4X, andmotorsport-inspired, specially-tuned NISMO, featuring the new Adaptive Air Suspension isnow available through Nissan’s partner network across the UAE, Saudi Arabia, and the widerregion.
Nissan is a global car manufacturer that sells a full line of vehicles under the Nissan and INFINITI brands. Nissan’s global headquarters in Yokohama, Japan, manages operations in four regions: Japan-ASEAN, China, Americas, and AMIEO (Africa, Middle East, India, Europe & Oceania).