• Առաջին կիսամյակում գործառնական վնասը սահմանափակվել է 27.7 միլիարդ իենով՝ Re:Nissan վերականգնման ծրագրի առաջընթացի շնորհիվ
• Ծախսերի կրճատման ծրագիրը ընթանում է ըստ պլանի՝ նպատակ ունենալով մինչև 2026 ֆինանսական տարի խնայել 500 միլիարդ իեն
• Նոր մոդելների նկատմամբ ուժեղ պահանջարկը սպասվում է, որ կնպաստի երկրորդ կիսամյակի վերականգնմանը
• Ընկերությունը կանխատեսում է ամբողջ տարվա գործառնական շահույթի հավասարակշռում՝ առանց սակագնային ազդեցությունների
Մերձավոր Արևելք (10 նոյեմբերի 2025) :
Nissan Motor Co., Ltd.-ն հայտարարեց 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ավարտված վեցամսյա ժամանակահատվածի ֆինանսական արդյունքները և ներկայացրեց ամբողջ տարվա կանխատեսումը, որը հաստատում է գործառնական շահույթի հավասարակշռման սպասումը՝ առանց սակագնային ազդեցությունների հաշվառման։
Առաջին կիսամյակում Nissan-ի համաշխարհային վաճառքները կազմել են 1.48 միլիոն ավտոմեքենա, իսկ համախմբված զուտ եկամուտը՝ 5.6 տրիլիոն իեն։ Գրանցվել է 27.7 միլիարդ իենի գործառնական վնաս։ Ընկերությունը արձանագրել է 221.9 միլիարդ իենի զուտ վնաս, հիմնականում՝ կապիտալի հաշվառման եղանակով հաշվարկվող ընկերություններից եկամտի նվազման, արժեզրկումների և վերակազմակերպման ծախսերի պատճառով։
Nissan-ը հայտնել է կայուն ֆինանսական դիրքի մասին՝ 3.6 տրիլիոն իեն ընդհանուր իրացվելիությամբ, այդ թվում՝ 2.2 տրիլիոն իեն կանխիկ միջոցներով (սեպտեմբերի դրությամբ)։
Առաջին կիսամյակի ֆինանսական արդյունքներ
Ստորև ներկայացված աղյուսակը ամփոփում է Nissan-ի 2025 ֆինանսական տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքները՝ հաշվարկված Չինաստանում համատեղ ձեռնարկության համար կիրառվող կապիտալի հաշվառման մեթոդով։
TSE հաշվետվության հիմք – Չինաստանի ՀՁ կապիտալի հաշվառում
Միլիարդ իեն
ՖՏ 24 առաջին կիսամյակ
ՖՏ 25 առաջին կիսամյակ
Տարբերություն ՖՏ 24-ի համեմատ
Զուտ եկամուտ
5,984.2
5,578.7
-405.5
Գործառնական շահույթ
32.9
-27.7
-60.6
Գործառնական մարժա
0.5%
-0.5%
-1.0 կետ
Սովորական շահույթ
116.1
-77.9
-194.0
Զուտ շահույթ¹
19.2
-221.9
-241.1
Հաշվարկված՝ ՖՏ 25 առաջին կիսամյակի միջին փոխարժեքներով՝ 146 իեն/USD և 168 իեն/EUR
Երկրորդ եռամսյակի ֆինանսական արդյունքներ
Ստորև ներկայացված են 2025 ֆինանսական տարվա երկրորդ եռամսյակի արդյունքները՝ Չինաստանի համատեղ ձեռնարկության կապիտալի հաշվառման մեթոդով։
TSE report basis – China JV equity basis2
ՖՏ 24 Q2
ՖՏ 25 Q2
2985.8
2871.8
-114.0
31.9
51.5
19.6
-9.3
-106.2
-96.8
Հաշվարկված՝ ՖՏ25 երկրորդ եռամսյակի միջին փոխարժեքներով՝ 148 իեն/USD և 172 իեն/EUR
2025 ֆինանսական տարվա կանխատեսում
Nissan-ը հոկտեմբերի 30-ին հայտարարեց 2025 ֆինանսական տարվա ամբողջական կանխատեսումը։ Զուտ եկամուտը կանխատեսվում է 11.7 տրիլիոն իեն։ Ընկերությունը ակնկալում է գործառնական շահույթի հավասարակշռում՝ առանց ԱՄՆ սակագների ազդեցության։ Սակագների գնահատված ազդեցությունը ներառելով՝ կանխատեսվում է 275 միլիարդ իենի գործառնական վնաս։
Re:Nissan վերականգնման ծրագրի շարունակական գնահատման պատճառով ներկայումս դժվար է կանխատեսել մայր ընկերության սեփականատերերին վերագրվող զուտ շահույթը և մեկ բաժնետոմսին բաժին ընկնող շահույթը։
Re:Nissan ծրագրի թարմացում
Առաջին կիսամյակի արդյունքների հետ մեկտեղ Nissan-ը ներկայացրեց Re:Nissan ծրագրի ընթացիկ վիճակը՝ վերահաստատելով նպատակն ապահովել դրական ավտոմոբիլային գործառնական շահույթ և ազատ դրամական հոսք մինչև 2026 ֆինանսական տարի։
Ընկերությունը հայտնաբերել է 200 միլիարդ իենի փոփոխական ծախսերի խնայողության հնարավորություններ՝ հազարավոր նորարար գաղափարների իրականացման միջոցով՝ առանց որակի, անվտանգության կամ կատարողականության վրա ազդելու։
Ֆիքսված ծախսերի կրճատումը ընթանում է արագ տեմպերով․ առաջին կիսամյակում ապահովվել է ավելի քան 80 միլիարդ իենի խնայողություն, իսկ մինչև ֆինանսական տարվա ավարտը այն կգերազանցի 150 միլիարդ իենը՝ վստահությամբ գերազանցելով 250 միլիարդ իենի նպատակը մինչև 2026 թվականը։
Ոչ հիմնական ակտիվների օպտիմալացման շրջանակում իրականացվում է Nissan-ի Յոկոհամայի գլոբալ կենտրոնակայանի վաճառք և հետվարձակալում՝ 20-ամյա պայմանագրով, առանց աշխատակիցների կամ գործառույթների վրա ազդեցության։
Nissan-ը անցնում է հաջորդ փուլին՝ վերանայելով արտադրանք-շուկա ռազմավարությունը և ամրապնդելով գործընկերությունները։ Նոր սերնդի մոդելները, ինչպես LEAF-ը և Roox-ը, արդեն իսկ արժանանում են բարձր գնահատականի, և մինչև 2027 ֆինանսական տարի նախատեսվում են նոր թողարկումներ։
Nissan-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Իվան Էսպինոսան նշել է․
«Առաջին կիսամյակի արդյունքները արտացոլում են մեր առջև ծառացած մարտահրավերները, սակայն միաժամանակ հաստատում են, որ Nissan-ը վստահ քայլում է վերականգնման ճանապարհով։ Երկրորդ կիսամյակը նույնպես իր փորձությունները կունենա, սակայն կենտրոնացված աշխատանքի և իրականացվող քայլերի շնորհիվ ես վստահ եմ, որ կհասնենք ավելի ուժեղ արդյունքների»։
¹ Մայր ընկերության սեփականատերերին վերագրվող զուտ շահույթ
² 2013 ֆինանսական տարվանից Nissan-ը հաշվետվություններն իրականացնում է Չինաստանում Dong Feng-ի հետ համատեղ ձեռնարկության կապիտալի հաշվառման մեթոդով։

• Cost-savings program on track, targeting savings of 500 billion yen by FY26
In the first half, Nissan’s global sales were 1.48 million units and consolidated net revenue totaled 5.6 trillion yen with an operating loss of 27.7 billion yen. The company recorded a net loss of 221.9 billion yen, primarily due to lower income from equity-method companies’ impairments and restructuring costs.
Nissan reported a robust financial position with total liquidity of 3.6 trillion yen, including 2.2 trillion yen in gross cash as of September.
First-half financial results
The following table summarizes Nissan’s financial results for the first half of fiscal 2025, calculated under the equity accounting method for Nissan’s China joint venture.
TSE report basis – China JV equity basis2
Yen in billions
FY24 first half
FY25 first half
Variance
vs FY24
Net revenue
5,984.2
5,578.7
-405.5
Operating profit
32.9
-27.7
-60.6
Operating margin %
0.5%
-0.5%
-1.0 points
Ordinary profit
116.1
-77.9
-194.0
Net income1
19.2
-221.9
-241.1
Based on average foreign exchange rates of JPY 146/USD and JPY 168/EUR for FY25 H1
Second-quarter financial results
The following table summarizes the results for the second quarter of fiscal year 2025, calculated under the equity accounting method for the group’s China joint venture.
FY24 Q2
FY25 Q2
2985.8
2871.8
-114.0
31.9
51.5
19.6
-9.3
-106.2
-96.8
Based on average foreign exchange rates of JPY 148/USD and JPY 172/EUR for FY25 Q2
FY 2025 outlook
Nissan announced its full-year outlook for fiscal year 2025 on Oct 30th. Net revenue is forecast to be 11.7 trillion yen. The company expects to break even at the operating profit level excluding the impact of US tariffs. After taking into account the impact of estimated tariffs, an operating loss of 275 billion yen is estimated. It is currently difficult to estimate the forecasts for net income attributable to owners of parent and basic earnings per share due to ongoing evaluation of Re:Nissan recovery plan measures. Calculated under the equity accounting method for Nissan’s joint venture in China, the forecasts for the fiscal year ending March 31, 2026, are
Previous FY25
outlook
Revised FY25
vs previous outlook
12,500
11,700
-800
-275
-
The average foreign exchange rates for the fiscal year 2025 outlook are JPY 146/USD and JPY 168/EUR.
Re:Nissan Update
Alongside its first-half results, Nissan provided an update on its ongoing Re:Nissan plan, reaffirming its commitment to achieve positive automotive operating profit and free cash flow by fiscal year 2026.
The company has identified 200 billion yen in potential variable cost savings, driven by thousands of innovative ideas now moving from concept to implementation, ensuring sustainable savings without compromising quality, safety, or performance.
Fixed cost reductions are advancing rapidly. Nissan has delivered over 80 billion yen in the first half and is on track to exceed 150 billion yen by the end of the fiscal year, with confidence that it will surpass its 250 billion yen target by fiscal 2026. Six of seven plant site actions are complete, engineering cost-per-hour improvement stands at 12% toward a 20% goal, alongside significant reductions in parts complexity.
Non-core assets are being optimized, including the sale and leaseback of Nissan’s global headquarters in Yokohama. As part of the transaction, Nissan will enter into a 20-year leaseback agreement, ensuring no impact on employees or operations and reaffirming the company’s long-term commitment to Yokohama. Proceeds from the sale will be reinvested to modernize facilities and support future growth under the Re:Nissan plan.
Nissan is now shifting focus to the next phase: redefining its product-market strategy and reinforcing partnerships. Momentum is building with strong recognition for new generation models like LEAF and Roox, with more launches planned through fiscal 2027. This strategy ensures innovation and customer appeal across key markets, driving sustainable growth.
Ivan Espinosa, Nissan’s president and chief executive, stated: “Our first-half results reflect the challenges we face, yet they confirm that Nissan is firmly on the path to recovery. The second half will bring its own hurdles, but with focus, discipline, and the actions underway, I am confident we will deliver stronger results. Balancing optimism with prudent risk management under Re:Nissan, we are accelerating toward the future—prioritizing new products, key markets, and breakthrough technologies that will define Nissan’s next chapter.”
1 Net income attributable to owners of the parent
2 Since the beginning of fiscal year 2013, Nissan has reported figures calculated under the equity method accounting for its joint venture with Dong Feng in China. Although net income reporting remains unchanged under this accounting method, the equity accounting income statements no longer include Dong Feng-Nissan’s results in revenue and operating profit.
Note: Financial forecasts are based on judgements and estimates made using currently available information. They are subject to uncertainty and risk, and final results may differ.
Nissan is a global car manufacturer that sells a full line of vehicles under the Nissan and INFINITI brands. Nissan’s global headquarters in Yokohama, Japan, manages operations in four regions: Japan-ASEAN, China, Americas, and AMIEO (Africa, Middle East, India, Europe & Oceania).