• Օլիվեր Ռոուլենդն ու Նորման Նատոն նպատակ ունեն նոր մրցաշրջանը սկսել բարձր միավորներով
YOKOHAMA, Japan (2025 թ. դեկտեմբերի 4) – Nissan Formula E թիմը պատրաստվում է վստահ մեկնարկի 2025/26 ABB FIA Formula E աշխարհի առաջնությունում, որի առաջին փուլը կանցկացվի Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում։ Թիմը դրական տրամադրված է մրցաշրջանի մեկնարկին՝ հոկտեմբերին Վալենսիայում անցկացված նախամրցաշրջանային թեստերի հաջող շաբաթից հետո։
Մրցաշարը կդառնա Formula E-ի չորրորդ այցը Բրազիլիա։ Մրցուղին տեղակայված է Anhembi Sambadrome-ում, իսկ գլխավոր ուղիղ հատվածը անցնում է Սան Պաուլոյի հայտնի Կառնավալի տարածքով՝ քաղաքի հյուսիսային հատվածում։
Թիմի վարորդները՝ աշխարհի գործող չեմպիոն Օլիվեր Ռոուլենդը և Նորման Նատոն, նպատակ ունեն կիրառել այս մրցուղու նախորդ տարիների փորձը։ Ռոուլենդը 2023/24 մրցաշրջանում այստեղ բարձրացել է պատվո հարթակ, իսկ անցյալ տարվա մրցավազքում երկու վարորդներն էլ երկար ժամանակ պայքարել են առաջատար դիրքերում. Սակայն վերջում ստացած տուգանքները խանգարել են միավորներ վաստակել։
2,93 կմ երկարությամբ այս մրցուղին արագ է, անհարթ՝ մի քանի կտրուկ արգելակման հատվածներով։ Այն վարորդներից պահանջում է առավելագույն կենտրոնացում և ստեղծում է շրջանցման լավ հնարավորություններ՝ հատկապես 1-ին, 4-րդ և 7-րդ շրջադարձերում։ Այս տարի մրցավազքը մեկ շրջանով կարճ է լինելու, ինչը նշանակում է ավելի դինամիկ պայքար և էներգիայի խնայողության ավելի քիչ անհրաժեշտություն։
Մրցավազքի հանգստյան օրերը կմեկնարկեն ուրբաթ՝ ազատ մարզում 1-ով, որին կհետևի երկրորդ մարզումը շաբաթ առավոտյան։ Որակավորումը կանցկացվի նույն օրը կեսօրից հետո, իսկ մրցաշրջանի առաջին մրցավազքը կմեկնարկի երեկոյան։
Nissan Formula E թիմի ղեկավար և գործադիր տնօրեն Տոմազո Վոլպեն նշել է.
«Թիմը լիովին պատրաստ է վերադառնալ մրցուղի և շարունակել անցած մրցաշրջանի դրական ընթացքը։ Սան Պաուլոյում պետք է բարձր տեմպ թելադրենք, քանի որ այս տարի մրցակցությունը ավելի խիստ է լինելու։ GEN3 Evo մեքենաների հետ բոլոր թիմերն արդեն ունեն մեկ տարվա փորձ, և դա մրցակցությունը դարձնում է ավելի սերտ ։ Յուրաքանչյուր որոշում և յուրաքանչյուր միավոր կարող է վճռորոշ լինել, ուստի մեր նպատակն է անցկացնել կայուն և մաքուր մրցավազք՝ առանց սխալների»։
Օլիվեր Ռոուլենդը հավելել է, որ անհամբերությամբ է սպասում մրցաշրջանի մեկնարկին՝ արդեն աշխարհի գործող չեմպիոնի կարգավիճակով.
«Սա նոր մրցաշրջան է, և պետք է ամեն ինչ նորից ապացուցել։ Անցյալ տարի Սան Պաուլոյում երկար ժամանակ առաջատար էի, և այս մրցաշրջանն էլ ցանկանում եմ սկսել ուժեղ՝ կրկին պայքարելով առաջնագծում»։
Նորման Նատոն նույնպես ընդգծել է լավ մեկնարկի կարևորությունը.
«Նախամրցաշրջանային թեստերի ընթացքում մենք կենտրոնացել էինք գործընթացների կատարելագործման և տեխնիկական մանրամասների վրա, իսկ վերջին օրը ցույց տվեցինք բարձր արագություն։ Ուժեղ մեկնարկը կարևոր է թե՛ վարորդի վստահության, թե՛ թիմում ընդհանուր մթնոլորտի համար»։
Nissan-ը Formula E-ում
Nissan-ը Formula E-ում իր ամբողջությամբ էլեկտրական մրցարշավային դեբյուտը կատարել է ABB FIA Formula E աշխարհի առաջնության 5-րդ մրցաշրջանում (2018/19)՝ դառնալով առաջնությանը միացած առաջին և միակ ճապոնական ավտոարտադրողը։
7-րդ մրցաշրջանում (2020/21) ընկերությունը հայտարարեց Formula E-ում իր երկարաժամկետ ներգրավվածության մասին՝ հաստատելով մասնակցությունը GEN3 դարաշրջանին, որը ընդգրկում է 9-րդ (2022/23) մրցաշրջանից մինչև 12-րդը (2025/26)։
2022 թվականի ապրիլին Nissan-ը ձեռք բերեց e.dams մրցարշավային թիմը՝ ամբողջությամբ իր վերահսկողության տակ վերցնելով մասնակցությունը ABB FIA Formula E աշխարհի առաջնությանը։
2024 թվականի մարտի 28-ին, Տոկիոյի առաջին E-Prix-ից առաջ, Nissan-ը հայտարարեց Formula E-ում իր հերթական երկարաժամկետ պարտավորության մասին՝ դառնալով GEN4 դարաշրջանին միացած առաջին արտադրողը։ GEN4-ը կգործի մինչև 2030 թվականը և հանդիսանում է Nissan-ի Ambition 2030 էլեկտրականացման ռազմավարության կարևոր քայլերից մեկը։
11-րդ մրցաշրջանում (2024/25) Nissan Formula E թիմը նվաճեց վարորդների աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը․ Օլիվեր Ռոուլենդը մրցաշրջանի ընթացքում բարձրացավ յոթ անգամ պատվո հարթակ, այդ թվում՝ չորս հաղթանակով և երեք փոլ փոզիշընով՝ ապահովելով չեմպիոնությունը մրցաշրջանի ավարտից երկու փուլ առաջ։
ABB FIA Formula E աշխարհի առաջնության 12-րդ մրցաշրջանում Nissan Formula E թիմի վարորդներն են Օլիվեր Ռոուլենդը և Նորման Նատոն։
Formula E-ում Nissan-ը ցուցադրում է, թե ինչի են իրականում ունակ զրոյական արտանետումներով էլեկտրական ավտոմեքենաները՝ համադրելով տեխնոլոգիան, արագությունն ու վարելու հուզմունքը։ Ընկերության ռազմավարական նպատակն է մինչև 2050 թվականը հասնել ածխածնային չեզոքության, իսկ այդ ճանապարհին Nissan-ը նախատեսում է 2030-ականների սկզբին էլեկտրիֆիկացնել բոլոր նոր մոդելները հիմնական շուկաներում՝ մրցուղու փորձն ուղղակիորեն կիրառելով սերիական արտադրությունում։
Ավելին`
Global.NissanNews.com/FormulaEPressKit
Formula E-ի մասին
ABB FIA Formula E աշխարհի առաջնությունը 2020 թվականից գործում է որպես աշխարհի առաջին գլոբալ ավտոսպորտային առաջնությունը, որի մրցարշավները կազմակերպվում են շրջակա միջավայրի վրա նվազագույն ազդեցությամբ։ Դրան հասնելու համար Formula E-ն բոլոր մրցավայրերում իրականացնում է կլիմայի պահպանությանը միտված ծրագրեր՝ փոխհատուցելով մրցաշրջանների ընթացքում առաջացող ազդեցությունները։
Առաջնության բոլոր ավտոմեքենաները միայն էլեկտրական են, իսկ Formula E-ն ծառայում է որպես մրցակցային հարթակ՝ էլեկտրական տեխնոլոգիաների փորձարկման, զարգացման և կատարելագործման համար։
Formula E-ում աշխարհի առաջատար ավտոարտադրողները մրցում են քաղաքային մրցուղիներում։ Առաջնությունը նպաստում է քաղաքներում կայուն շարժունակության զարգացմանը՝ նպատակ ունենալով նվազեցնել օդի աղտոտումը և մեղմել կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունը։

all-new-patrol-marks
YOKOHAMA, Japan (December 4, 2025) – Nissan Formula E Team is looking for a solidstart to the 2025/26 ABB FIA Formula E World Championship in São Paulo, Brazil,having completed a successful week of Pre-Season Testing in Valencia in October.
The event will mark Formula E’s fourth visit to Brazil, competing on the AnhembiSambadrome, with the main straight situated on the location of the world-renownedCarnival of São Paulo, in the north of the city.
Drivers’ World Champion Oliver Rowland and Norman Nato will look to build on thelearnings from previous races at this venue. Rowland finished on the podium at the SãoPaulo Street Circuit in the 2023/24 campaign, while both drivers showed excellent paceat the track last December, battling at the front of the field for the majority of the eventbefore penalties denied the team points.
The 2.93-kilometre circuit is bumpy and high-speed with several heavy braking zones,challenging the drivers throughout the weekend and offering the best overtakingopportunities into Turns 1, 4 and 7. This year’s event is one lap shorter than in 2024,making for a faster race with less need for energy saving.
Tommaso Volpe, managing director and team principal, Nissan Formula ETeam: “The whole team is ready go racing again and build on what was a very positiveSeason 11. We know we must hit the ground running from FP1 in São Paulo as theFormula E grid is set to be even more competitive this year. We know we can do well atthis circuit as we had great pace here last season, but every team now has a year’sworth of experience with the GEN3 Evo cars and the tires, which will tighten the field.Every move and every point could make a difference, so we’re striving for a smoothweekend without mistakes to start Season 12 on the front foot.”
Oliver Rowland, driver, Nissan Formula E Team: “I’m looking forward to being outon-track in Brazil and starting the new campaign as defending Drivers’ World Champion.It’s a new season so our focus is once again on maximizing our performance throughoutas the field will be even tighter. I led the majority of the São Paulo E-Prix last year, ofcourse there has been a lot of racing since then, but I will be aiming to fight at the frontagain to ensure a strong start to the new season.”
Norman Nato, driver, Nissan Formula E Team: “I’m excited to be back and ready tokick off the season in São Paulo. We prepared well at Pre-Season Testing, we weremainly working on improving our procedures and on some technical areas but weshowed great speed on the final day to top the timesheets. It’s important to start the season well - it grows confidence within yourself and in the team, and it creates a goodatmosphere around the garage.”
About Nissan in Formula E
Nissan made its all-electric racing debut in Season 5 (2018/19) of the ABB FIA FormulaE Championship, becoming the first and only Japanese manufacturer to enter the series.
In Season 7 (2020/21), Nissan announced its long-term involvement in Formula E andits commitment to the GEN3 era, which will run from Season 9 (2022/23) through to theend of Season 12 (2025/26) of the all-electric racing series.
In April 2022, Nissan acquired the e.dams race team, with the Japanese automakertaking full ownership of its involvement in the ABB FIA Formula E World Championship.
On 28th March 2024, ahead of the first ever Tokyo E-Prix, Nissan announced its longterm commitment to Formula E, becoming the first manufacturer to sign up for theGEN4 era, which runs until 2030, reinforcing its pledge to its Ambition 2030electrification targets.
Season 11 (2024/25) saw Nissan Formula E Team secure the Drivers’ WorldChampionship with Oliver Rowland as the Brit took seven podiums, including fourvictories, and three pole positions, winning the title with two races to go.
For Season 12 of the ABB FIA Formula E World Championship, the Nissan Formula ETeam drivers are Oliver Rowland and Norman Nato.
Nissan races in Formula E to bring the excitement and fun of zero-emission electricvehicles to a global audience. As part of its goal to achieve carbon neutrality across itsoperations and the life cycle of its products by 2050, Nissan intends to electrify everyall-new vehicle offering by the early 2030s in key markets. The Japanese automakeraims to bring its expertise in transferring knowledge and technology between theracetrack and road for better electric vehicles for customers.
More information
Global.NissanNews.com/FormulaEPressKit
About Formula E
The ABB FIA Formula E World Championship became the first global sport to be certifiedwith a net zero carbon footprint from inception back in 2020, having invested in certifiedclimate-protecting projects in all race markets to offset emissions from every season ofelectric racing.
All cars in the championship are powered by electricity, with the series acting as acompetitive platform to test and develop the latest in electric technology.
The World's greatest manufacturers race against each other on street circuits andFormula E promotes the adoption of sustainable mobility in city centers in a bid tocombat air pollution and lessen the effects of climate change.